Nyheter

 

Tillskott i maskinparken, igen
Under hösten 2009 inhandlades ännu en maskin för att komplettera utbudet. Denna gång var det en Integrex 400, en stor fleroperationssvarv med en genomgång i spindeln på 110 mm och en B-axel på 1575 mm. Syftet med denna maskin är att vi skall kunna erbjuda våra kunder en mer komplett lösning vad gäller tillverkning. Maskinen installeras och provkörs under november och väntas vara i produktion i december. Vill du ha mer info, finner du detta på sidan Maskinpark.

 

Finanskris

Den rådande krisen har även drabbat VMI AB. Minskad orderingång har gjort att vi har blivit tvugna att säga upp några av våra medarbetare samt att vi, för en tid framöver, valt att gå ner på 4-dagars vecka. Detta gör att verksamheten kan fortsätta utan större förluster och vi beräknar att göra ett 0-resultat 2009. Vi är dock mycket positiva inför framtiden och passar nu på att rusta oss inför kommande bråda dagar.

Tillskott i maskinparken
I samband med årssskiftet -07/-08 rullade ett litet paket på dryga 5 ton in i VMI AB's lokaler. När väl alla presseningar och spännband var bortplockade kunde vi med ett leende på läpparna lasta av en Mazak QuickTurn Nexus 250 MSY.

Efter vår sista maskininvestering har vi nu haft möjlighet att styra över fokus på de lite mindre komplicerade detaljerna, och framför allt att effektivisera just den biten av vår produktion. Denna nya maskin har varit ett stort lyft då den, precis som vår mer avancerade Integrex 200 SYB, är vad som kallas för komplettbearbetande. D.v.s. maskinen har dubbla spindlar för att möjliggöra bearbetning av båda ändar av detaljen. I och med att maskinen är bestyckad med ett revolvermagasin är den otroligt snabb i verktygsväxlingar. Den är även väldigt kompakt vilket leder till minskade transportsträckor samt att den är bestyckad med ett 1,5m stångmagasin för kontinuerlig tillförsel av nytt material. I och med detta tar denna maskin direkt klivet upp på första plats vad gäller mest produktiva enheter inom VMI AB's väggar. Maskinspecifikation finner du på sidan Maskinpark.

Dalarna Business
Vid den nyinstiftade Dalarna Business Awards tilldelades VD Rauld Säfström ännu ett pris att lägga till den växande samlingen.
Priset, Årets innovatör 2007, överlämmnades med motiveringen: "Rauld Säfström har förverkligat sin vision och visat att Dalarna means business".
Enligt vittnessmål från Rauld och Christina var tillställningen (en heldags-tillställning) mycket trevlig med många intressanta/roliga föreläsare och artister.

Slutskrapat
Under 2007 har VMI AB och innovatören Jimmy Haglund (Saltsjö-Boo) haft mycket att stå i. Anledningen (förutom en konjuktur utan dess like) är Jimmys uppfinning Power Brush. Syftet med Power Brush är att förenkla det ofta mycket krävande arbetet med att skrapa husfasader, verandor, etc. innan dessa målas om.
Power Brush bygger på en roterande borste som enkelt klarar att skrapa ojämna och svåråtkomliga ytor utan att slita ut vare sig utrustning eller personal.
Efter tillverkning och test av några prototyper levererade VMI AB, under vecka 39, en 0-serie om 20 maskiner till Jimmy. Dessa maskiner ska nu utvärderas av olika intressenter och efter avslutad utvärderingsperiod och eventuella ändringar kommer produktionen av maskinen att sätta igång på allvar.
Till alla husägare som våndas inför det massiva arbetet att måla om huset, kan vi ge rådet: Ta det lugnt, hjälp är på väg!

LIAB och hjulet
Bengt Johansson ägare av Ärnäs Entreprenad AB upptäckte att hans skogsmaskiner inte presterade till sin fulla potential. Han hittade även problemet, matarhjulen på själva skördaraggregatet. Vad göra? Givetvis utveckla ett nytt matarhjul som fungerar bättre, patentera detsamma och starta ett dotterbolag för att sälja det till andra i samma sitution. (Så gör vi ju alla när saker inte fungerar som vi vill.) Det nya bolaget heter Lima Innovation AB och tillsammans med VMI AB har nu matarhjulet vidareutvecklats och produktionen är igång. Än så länge är produktionen småskalig, men med den potential som hjulet har är vi alla övertygade om att större volymer är på gång. Mer info?, titta under länkar, samt under produkter.

Årets Företagare!
Vid Företagarna Malung, Lima Sälens årsmöte 07-03-28 utnämndes Rauld Säfström och VMI AB till årets företagare 2006! Juryns motivering "Ett innovativt företag som växer, utvecklas och utveklar andras och egna idéer..." smickrar oss mycket och hela VMI AB tackar och bockar. Detta gör oss om möjligt ännu mer motiverade att fortsätta vårt arbete att utvecklas själva samtidigt som vi hjälper andra att utvecklas.
Priset presenterades av kommunens näringslivschef Ingemar Kyhlberg och bestod av ett diplom, en glasstatyett och en slipsnål med ett kvarnstenshjul på (givetvis inte i naturlig storlek). Det sistnämnda symboliserar det första företag som fanns i Malung, kvarnstensbrottet.

 

Utflytt
Anrama AB, som under en längre tid hyrt en del av utrymmet i VMI AB's lokaler på Hantverkargatan i Malung, har köpt en egen fastighet och kommer att flytta hela sin verksamhet dit när hyreskontraktet med VMI AB går ut den sista april -07.
Vi på VMI planerar nu att flytta vår monteringsavdelning från maskinhallen till dessa utrymmen, vilka lämpar sig ypperligt för just sådan verksamhet. Vi önskar Anrama AB lycka till i de nya lokalerna!

 

Mentorsstipendium
När Tekniska mässan i Stockholm invigdes 06-10-03 delades även Mentors- och innovationsstipender ur Agne Johanssons minnesfond ut till personer som utmärkt sig inom dessa områden. VMI AB's VD Rauld Säfström var en av dem som fick motta ett mentorsstipendium med motiveringen: "För många års förtjänstfullt engagemang som mentor till uppfinnare och entreprenörer." Vi på VMI AB är mycket stolta över detta erkännande och ser det som en morot för att utveckla vårt arbete med nya innovationer ytterligare.
Rauld säger att prissumman (som var på 75000 kr) delvis ska gå till en välbehövlig semester i fjärran land, vi som får stanna hemma hoppas att det blir trevligt.

Även Göran Ehrlund fick motta ett stipendium, i hans fall gällde det den innovativa mikrofonen han uppfunnit och som utvecklats i sammarbete med VMI AB. Stort grattis till Göran med!

För mer information kring mentorsstipendiet, gå in på Svenska Uppfinnareföreningens hemsida: www.uppfinnareforeningen.se därefter gå till stipendier och fonder och Agne Johanssons minnesfond.

Bild föreställande: Rauld Agne

VD Rauld Säfström får diplomet av Agne Johansson

Företagsmässa i Malung
Sista helgen i September var det dags för företagsmässa i Malung. VMI AB var på plats och visade upp detaljer och produkter för allmänheten.
I och med mässan hade även Malungs kommun annordnat med en rundtur för företagare från kommunerna kring Malung. Dessa besökte under Fredagen VMI AB och fick en titt på lokaler och produktion. En eloge till Malungs kommun och mäss-general Sven-Erik Fredriksson för en mycket trevlig och väl genomför helg!

 

Bild föreställande: orrskogen1

VD Rauld i samspråk på mässan.

 

Dagens Industri

I mitten av Augusti fick VMI AB besök av en delegation utsänd från Dagens Industri. Sven Wettergrund med Jack Mikrut i följe fick en rundtur i lokalerna, samt möjlighet att samspråka med de av VMI AB's samarbetspartners som hade möjlighet att medverka. Sven ställde knivskarpa frågor och antecknade idogt samtidigt som Jack fotograferade oss när vi demostrerade produkter.
Resultatet blev en helsida(!) i Dagens Industri 06-08-31 med rubriken: "Högtryck i uppfinnarfabriken", där vår verksamhet och våra innovativa partners beskrivs med både finess och saklighet.
Tyvärr kan vi av upphovsrättsliga skäl inte lägga in artikeln här på vår hemsida, men vi uppmanar läsaren att söka upp artikeln. Om inte annat så för bilden där Göran Ehrlund demonsterar hur en mikrofon ska används.

Succé i Paris!
Resultatet vid den första officiella visningen av Ehrlund-mikrofonen kan sammanfattas med ett ord, succé!
JAM's monter vid AES-mässan i Paris var mycket välbesökt och efter mässans sista dag kunde Jerker m.fl konstatera att ett stort antal beställningar kommit in. För mer info, samt bilder från Paris, gå in på www.jjlabs.se

Färdigutvecklad mikrofon!
06-05-20 startar AES-mässan i Paris, det är en mässa för branchfolk från inspelnings- och studiobrancherna. Från Sverige kommer det välkända företaget JAM vara representerat och med sig i baggaget dit har de en aldeles ny mikrofon, utvecklad i samarbete med Ehrlund Microphones och VMI AB. Ändringar och förbättringar utfördes av VMI AB's ingenjör Pontus Säfström in i det sista och för er som inte har möjlighet att åka till Paris för att se mikrofonen har vi lagt in en länk under rubriken länkar. Där kan ni se resultatet av samarbetet.

Ny maskin!
2005 var ett bra år för VMI AB. Omsättningen ökade med hela 50%, beroende på utvecklade samarbeten med befintliga kunder, nya kunder och effektivisering av produktionen. Detta innebar en möjlighet till nyinvestering, köpet genomfördes i slutet av 2005.

Vi valde att för att kunna möta den ökande efterfrågan på våra tjänster investera i en ny fleroperationssvarv. Syfet är att komplettera maskinparken som tidigare varit inriktad på stångbearbetning och manuellt betjänad CNC-bearbetning. Mazak Integrex 200 SYB löser detta genom möjligheten till både fram- och bakbearbetning, samt fullständig automation med hjälp en portalrobot. Detta innebär att produktion som tidigare krävde övervakning nu är helt automatiserad och kan fortgå även nattetid. Maskinen levererades av Ravema första veckan 2006, installerades och provkördes under de följande två veckorna och blev klar för produktion vecka 4. En fullständig specifiering av maskinen finns under: Maskinförteckning.

 

Bild föreställande: IMGP1094litenBild föreställande: IMGP1100liten

Mazak Integrex 200 SYB med portalrobot

Nya hyresgäster
VMI AB har sedan början av Januari 2006 fått ännu en hyresgäst i det helägda industrihuset på Hantverkargatan 39 i Malung. Det är Anax Sweden AB som sluter sig till de redan befintliga hyresgästerna Anrama AB, GS stål AB och Zooline AB.

Anax planerar att i dessa lokaler utföra slutmontering och testning av en egenhändigt utveckad produkt, vilken distribuerar olika sorters media (ex. ketchup och senap) i mycket precisa doser. Produkten är avsedd för främst restaurangkök där stora kvantiteter av media distribueras. Stora delar av tillverkningen kommer att utföras av VMI AB.